Ortopedia podobnie, jak inne dziedziny medycyny stale rozwija się. Efektem tego jest osteotomia, zabieg polegający na zrobieniu przecięcia w kości, która jest dotknięta zmianami wrodzonymi, urazowymi lub nabytymi. Ta metoda leczenia przeprowadzona w odpowiednim czasie może wpłynąć na poprawę mechaniki stawu, jak i korekcję osi kończyn. Osteotomię można stosować na żuchwie, stawie kolanowym, biodrowym, kości piszczelowej oraz nosie i udzie.

Dolegliwości leczone osteotomią kolana

Okazuje się, że zabieg ten stał się przełomowy w kwestii zwyrodnień i urazów stawów kolanowych, zwłaszcza tych szpotawych i koślawych. Osteotomia kolana minimalizuje postęp zmian zwyrodnieniowych i często stanowi alternatywę wobec rozległej operacji. Pozwala też na skrócenie lub wydłużenie kości bez konieczności zastosowania endoprotez. Kluczem jest odpowiednia diagnostyka przed wykonaniem tego zabiegu, warto uprzednio wykonać rezonans magnetyczny i RTG. Osteotomię zawsze poprzedza artroskopia kolana.

Efekty wykonania osteotomii

Skutkiem odpowiednio wykonanej osteotomii jest przede wszystkim zmniejszenie bólu w stawie kolanowym, korekcja jego mechaniki oraz osi kończyn. Poprawie może uleć kształt danej kości, poprzez skrócenie lub jej wydłużenie, możliwa jest też regeneracja chrząstki stawowej, lecz efekt uzależniony jest od spełnienia kilku wymagań. Konieczne jest regularne uprawianie aktywności fizycznej, brak nadwagi oraz odpowiedni wiek pacjenta. Musi być to osoba przed 50 rokiem życia.

Przeciwwskazania do wykonania rewolucyjnej metody

W walce z dolegliwościami kolan to wciąż innowacyjna metoda. Często największą granicę dla osób z urazami lub wadami stanowi spełnienie kryteriów wieku czy wagi. Osteotomia kolana nie może być przeprowadzana na osobach cierpiących na cukrzycę czy osteoporozę, u kobiet ciężarnych oraz pacjentów uzależnionych od nikotyny. Występuje też ryzyko powikłań w postaci niewielkiego obrzęku, który można zredukować poprzez drenaż limfatyczny.