Okazuje się, że bez nich wiele osób nie potrafiłoby normalnie funkcjonować, stanowią sprawdzone zastępstwo dla stawów. Co pewien czas wymagają wymiany, jednak postępująca ortopedia stale udoskonala endoprotezy. W jakich przypadkach sprawdza się to rozwiązanie? Jak odbywa się wstawianie endoprotez i kto może sobie na nie pozwolić?

Endoproteza – sztuczny odpowiedni naturalnego stawu

Specjaliści sięgają po to rozwiązanie, gdy wszystkie możliwe sposoby rehabilitacji, farmakoterapii nie doprowadziły do poprawy. W wielu przypadkach endoproteza kolana czy biodra to ostateczność. Statystyki pokazują, że coraz częściej w naszym kraju wykonuje się operacje polegające na wszczepieniu różnego rodzaju stopów stali bądź tytanu tolerowanych przez ludzki organizm. Zajmują one miejsce narządu ruchu, który uległ uszkodzeniu w wyniku choroby czy wypadku. Aktywność życiowa po wstawieniu endoprotezy jest możliwa i wcale nie w tak ograniczonym stopniu jakby się wydawało.

Wszczepienie endoprotezy przy problemach ze stawem kolanowym

Endoproteza kolana jest rozwiązaniem, kiedy to chrząstka stawowa jest już na tyle uszkodzona i zużyta, że nie ma innego sposobu na jej regenerację. Operacja jest bezbolesna, gdyż odbywa się na znieczuleniu ogólnym. Kluczowe przy tym zabiegu jest upewnienie się czy umieszczona endoproteza kolana współpracuje w całkowitym zakresie ruchomości. Tym sposobem lekarz upewnia się, czy ma ona właściwy rozmiar.

Jak wygląda życie po wstawieniu endoprotezy kolana?

Po udanym zabiegu konieczny jest jak najszybszy powrót do aktywności fizycznej, pomóc w tym może doświadczony fizjoterapeuta. Konin na tle innych miast posiada dużą reprezentację specjalistów, którzy pomogli wielu pacjentom. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia mogą przyczynić się do szybkiego powrotu do pracy, nawet tej fizycznej. Większość pacjentów wraca do pełnej sprawności najwcześniej po około trzech miesiącach. W ramach rehabilitacji wskazane są też spacery, jazda na rowerze oraz pływanie.