Jeszcze do niedawna brakowało skutecznych metod na uporanie się z leczeniem osteoporotycznych złamań kręgów. Tego rodzaju choroby leczono zachowawczo, najczęściej poprzez długotrwałe unieruchomienie czy oszczędzający tryb życia. Nie było to zawsze skuteczne, a ból stawał się przetrwały, w efekcie dochodziło do destabilizacji kręgosłupa. Innowacyjną techniką leczenia tych schorzeń stała się wertebroplastyka – małoinwazyjny zabieg polegający na wstrzyknięciu cementu kostnego w zmieniony chorobowo trzon kręgu.

Przezskórna wertebroplastyka – wypełnienie ubytków, wzmocnienie kręgów i zmniejszenie bólu

Już w latach 90tych wertebroplastyka stawała się standardem w leczeniu dolegliwości związanych ze złamanymi kręgami. Nie tylko ból kręgosłupa, ale także przerzuty nowotworowe lub bolesne naczyniaki mogą być tą metodą skutecznie zminimalizowane. Specjaliści odradzają ten sposób leczenia, gdy mamy do czynienia z przypadkami skomplikowanych, świeżych złamań pourazowych.

Jak wygląda proces przygotowania się pacjenta do zabiegu?

W pierwszej kolejności wykonywane są badania laboratoryjne – morfologia krwi oraz podstawowe badania biochemiczne – sód, mocznik, potas, glukoza i kreatynina. Następnie konieczne jest wykonanie przeglądowego zdjęcia rentgenowskiego oraz szeregu niezbędnych konsultacji specjalistycznych. Dalszy przebieg przygotowania do wertebroplastyki uzależniony jest od aktualnego stanu pacjenta oraz występującej choroby podstawowej i współistniejących.

Przebieg wertebroplastyki

Potocznie to cementowanie kręgosłupa poprzez wstrzyknięcie PMMA w miejsce zmiany patologicznej. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego pod kontrolą RTG z użyciem igły o średnicy 1-2 mm. Całość wykonania wertebroplastyki to kwestia pół godziny. Po jej zakończeniu pacjent pozostaje na stole operacyjnym, aż do momentu stwardnienia wstrzykniętego cementu. Powoduje to usztywnienie kości i prowadzi do obniżenia odczuwanych dolegliwości nawet w 90%.