Urazy barku należą do grona powszechnie występujących schorzeń u sportowców. Dotyczą nie tylko kości, ale przede wszystkim mięśni, więzadeł, ścięgien. Dolegliwości mogą być powtarzalne, rozwijać się powoli, a wszystko za sprawą intensywnych treningów czy z powodu drobnych urazów. Problemy z barkiem dotykają też osób, które nie uprawiają systematycznie sportu. Do nadwyrężenia stawu ramiennego może dojść przy wykonywaniu najprostszych czynności. Często w tej sytuacji konieczny jest zabieg artroskopii barku.
Czym jest artroskopia barku?
To zabieg mający na celu badanie, diagnozowanie oraz leczenie problemów związanych z wewnętrzną częścią stawu barkowego. Lekarz wprowadza artroskop z wmontowaną kamerą, która rejestruje obraz z badanego miejsca. Tym sposobem chirurg jest w stanie wprowadzić bardzo precyzyjnie narzędzia chirurgiczne. Artroskopia barku jest mniejszą ingerencją w organizm, skraca czas potrzebny do odzyskania pewnej sprawności.
Wskazania do zabiegu
Lekarz może zdecydować o poddaniu pacjenta artroskopii barku, jeśli nieoperacyjne metody leczenia nie przyniosły rezultatu. Warto wspomnieć, że zapalenie w stawie barkowym może doprowadzić do powstania obrzęku, bólu i uczucia sztywności. Artroskopia jest zalecana m.in. w przypadku ostrogi kości, naprawy więzadeł lub uszkodzonych ścięgien. Sprawdza się, gdy konieczna jest operacja obrąbka. Wspomniany zabieg jest w stanie zniwelować bolesne objawy, które mogą przyczynić się do zniszczenia chrząstek stawowych czy innych tkanek miękkich okalających staw barkowy.
Rehabilitacja po artroskopii barku
Kluczową rolę w odzyskaniu pełnej sprawności po artroskopii barku pełni odpowiednia rehabilitacja. Konin jest jednym z miast, w których można skorzystać z usług wysokiej klasy ośrodków rehabilitacyjnych specjalizujących się w ćwiczeniach stawu barkowego. W tym przypadku szczególny nacisk kładzie się na zajęcia wzmacniające i rozciągające tę partię ciała. Ćwiczenia można rozpocząć już w pierwszym tygodniu po zabiegu.