Osteotomia kolana – innowacyjny sposób na powrót do pełnej sprawności

Coraz częściej w dziedzinie ortopedii wykonywane są zabiegi na stawach kolanowych. Pacjenci zgłaszają się z dokuczliwym bólem, który wywołany jest zmianami wrodzonymi, urazowymi lub nabytymi. Innowacyjną metodą stosowania na tego rodzaju problemy jest osteotomia, która jest sposobem na poprawienie mechaniki staw, jak i korekcji osi kończyn.

Kto kwalifikuje się do zabiegu osteotomii?

Za pomocą tej metody możliwe jest wyleczenie wielu dolegliwości, a tym samym pacjent nie musi być poddawany rozległej operacji. Osteotomia sprzyja poprawieniu kształtu danej kości, skrócenia lub też wydłużenia jej. Głównym warunkiem do zakwalifikowania się do tego zabiegu jest wiek pacjenta – pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Osteotomia może być wykonana u osób regularnie uprawiającymi aktywność fizyczną z łagodnymi lub umiarkowanymi zmianami zwyrodnieniowymi. Z kolei zabiegowi nie mogą być poddani pacjenci z nadwagą oraz z ograniczeniami ruchowymi i przykurczami stawów.

Osteotomia z rekonstrukcją ACL

W przypadku poważnych urazów stosuje się osteotomię jednocześnie z rekonstrukcją ACL. Przykładowo, podczas zabiegu kolana, wówczas dokonuje się przecięcia kości w celu jej ustawienia pod właściwym kątem. Tym sposobem możliwe jest ustabilizowanie kolana i wydłużenie jest żywotności. Rekonstrukcja ACL i osteotomia to zabiegi, które są w stanie umożliwić powrót pacjenta do uprawiania sportu. Jednak rehabilitacja może potrwać nawet 9 miesięcy.

Zabieg osteotomii w Polsce

Leczenie urazów tym sposobem jest częściowo lub całkowicie refundowane przez NFZ. Możliwość jest skorzystania z usług prywatnych placówek, które często oferują znacznie krótszy czas oczekiwania. Rehabilitacja w tym przypadku łączy się z ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi, które mają na celu złagodzić potencjalne skutki uboczne. W tym przypadku mowa o odczuwalnym bólu, wystąpieniu wszelkiego rodzaju obrzęków czy pojawieniu się wysięków. Pacjent po zabiegu osteotomii zmuszony jest poruszać się o kulach do 8 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *