Na czym polega RTG?

To prześwietlenie powszechnie znane jako zdjęcie rentgenowskie, które w skrócie nazywane jest RTG. Badanie obrazowe w postaci dwuwymiarowej polega na naświetlaniu konkretnej partii ciała wiązką promieni rentgenowskich. Wytwarzane naświetlenie przez lampę przenika częściowo przez ciało i pada na błonę rentgenowską czułej na promienie RTG. Dzięki temu możliwe jest zobrazowanie schorzenia, urazu oraz wszelkich innych nieprawidłowości wewnątrz organizmu ludzkiego.

Znaczenie odkrycia promieni rentgenowskich

Za ich pomocą może być prześwietlona praktycznie każda część ciała. Obecnie to jedna z podstawowych technik występujących w medycynie. Przykładowo zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej pozwala na wykrycie zapalenia płuc, gruźlicy czy nawet nowotworu. Szczególną cechą tej metody prześwietlenia jest możliwość uwidocznienia problemów z układem ruchów, w tej kwestii zawsze wykonuje się RTG. Poznań, Kraków, Wrocław oraz wiele innych miast w Polsce posiada ośrodki, w których tym sposobem wyklucza się złamania czy przemieszczenia kości.

Jak przygotować się do badania RTG?

Przystąpienie do prześwietlenia nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie w przypadku, gdy dotyczy jamy brzusznej, lekarz zaleci przyjmowanie leku mające rozpuścić pęcherzyki gazu w jelitach. Z kolei w przeddzień zabiegu warto zachować lekkostrawną dietę. Jeśli prześwietlenie dotyczy innych partii ciała niż brzuch, to nie trzeba poczynić żadnych przygotowań do RTG. Konin w swoim obrębie posiada sporo placówek, które wykonują to badanie w sposób zupełnie bezbolesny.

Czy promienie rentgenowskie są szkodliwe?

Jak się okazuje, promienie X nie są obojętne dla ludzkiego organizmu. Prześwietlań nie powinno wykonywać się zbyt często, ponieważ ich nadmiar może doprowadzić do uszkodzenia DNA i powstawania nowotworów. Stąd też RTG nie wykonuje się bez niezbędnej konieczności. Podczas badania podawany jest np. fartuszek ochronny, aby zabezpieczyć narządy rozrodcze przed promieniami X. Prześwietlenia nie wykonuje się u kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *