Artroskopia biodra – szansą na powrót pacjenta do aktywnego życia

Staw biodrowy odpowiada u człowieka za wykonywanie kilku najistotniejszych czynności. Z drugiej strony to partia ciała, która często narażona jest na poważne urazy i schorzenia. Kontuzja stawu biodrowego może skutecznie wyłączyć pacjenta z aktywnego życia. Ortopedia stale rozwija się w kierunku leczenia skomplikowanych schorzeń, czego efektem jest udoskonalenie przeprowadzania zabiegu artroskopii biodra.

Problematyka chorób stawu biodrowego

Już w 1931 roku wykonana została pierwsza artroskopia biodra. W Europie jej popularność jest odczuwalna od około 15 lat, a głównie ze względu na to, że jest to mało inwazyjny sposób na leczenie patologii biodra. W szczególności artroskopia biodra sprawdza się u młodych i aktywnych osób. To doskonała alternatywa dla zabiegów, które łączą się z koniecznością wykonania dużego nacięcia skóry. Wprowadzenie kamery pozwala na wykonanie precyzyjnych ruchów narzędziami chirurgicznymi w celu zniwelowania patologii w stawie barkowym.

Dla kogo i w jakich przypadkach przeznaczony jest zabieg artroskopii biodra?

Dolegliwości bólowe u młodych pacjentów wymagają procedury artroskopii biodra. Wskazana jest w szczególności w przypadku urazów, dysplazji, zapalenia, infekcji stawu biodrowego. Sprawdza się także, gdy dolegliwością jest biodro trzaskające. Artroskopia biodra u osób w średnim wieku może stanowić alternatywę dla endoprotezoplastyki stawu. Tym sposobem jest możliwe zachowanie własnego stawu biodrowego oraz uniknięcie ograniczeń związanych z wszczepieniem endoprotezy.

Ćwiczenia rehabilitacyjne po zabiegu

Każda ingerencja w staw biodrowy wymaga długotrwałej rehabilitacji, która może potrwać nawet kilkanaście tygodni. Po artroskopii biodra zaleca się chodzenie z asekuracją kulami. W niektórych przypadkach wykluczone jest jakiekolwiek obciążanie stawu poprzez zakaz stawania na nodze. Zalecany jest odpoczynek, aż do czasu zdjęcia szwów. Po zakończonej rehabilitacji możliwy jest powrót do dawnej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *